چگونه شراره‌ای باستانی از خورشید عصر تاریک وایکینگ‌ها را روشن کرد؟

0 44

چگونه شراره‌ای باستانی از خورشید عصر تاریک وایکینگ‌ها را روشن کرد؟

در اوایل دوران تاریک قرون وسطی، بلایای طبیعی یکی پس‌ از دیگری بر سر قاره‌ی اروپا فرود می‌آمد. در اواخر قرن پنجم میلادی، امپراتوری روم ازهم فروپاشید و در اواسط قرن ششم میلادی، برون‌فشانی مواد مذاب آتشفشانی جلو نور خورشید را گرفت و باعث شد که محصولات کشاورزی از بین برود و نیمکره‌ی شمالی در ابعادی گسترده درگیر خشکسالی شدید و قحطی و گرسنگی و مرگ‌ومیر شود. در همان دوران، طاعون ژوستینین هم از راه رسید و طبق برخی‌ از تخمین‌ها نیمی‌ از کل ساکنان قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری بیزانس و صدها تن از ساکنان بندرهای سرتاسر حاشیه‌ی دریای مدیترانه و مکان‌های دیگر را به‌ کام مرگ فرستاد.

سپس در ۸ ژوئن ۷۹۳، ناگهان گروهی از دریانوردان غارتگر به جزیره‌ی کوچکی در سواحل شمال‌شرقی بریتانیا حمله کردند. راهبان مسیحی در تاریخچه‌ی دوران آنگلوساکسون نوشته‌اند: «در جزیره‌ی مقدس لیندسفارن، کافران بت‌پرست با غارت و چپاول لگام‌گسیخته و کشتار فجیع، کلیسای خدا را ویران کردند.» با این اوصاف، وایکینگ‌ها به‌عنوان مهاجمانی بی‌رحم به تاریخچه‌ی قرون وسطی وارد شدند؛ درحالی‌که در سال ۷۸۹ میلادی در جنوب بریتانیا یکی‌ از مقام‌های محلی را نیز کشته بودند. با چشم‌انداز امروزی، ظاهراً این دریانوردان شمالی ناگهان از غیب ظاهر شده بودند.

این موضوع که وایکینگ‌ها دقیقاً در چه‌ زمانی و چرا برای اولین‌بار سوار کشتی شدند تا در خط افق به‌سمت دنیای ناشناخته‌ی جنوبی محل زندگی خود حرکت کنند، جای بحث بسیاری دارد. به‌نقل‌ از برخی مورخان، تحول دیگری‌ که در اواخر قرن هشتم پیش آمد، سرنخ مهمی ارائه می‌دهد: سکه‌های نقره‌ی معروف‌ به درهم از جهان اسلام در خاورمیانه به اروپا راه یافتند. تقریباً در همان زمان، در مکان فعلی سوئد و نروژ، وایکینگ‌ها شیفته‌ی نقره شدند.

این تئوری معروف می‌گوید در دورانی‌ که قتل نوزادان دختر بین وایکینگ‌ها مرسوم بود، زن‌ها کمیاب شده بودند و نقره به وسیله‌ای برای یافتن عروس تبدیل شده بود. تصور می‌شود که نیاز مبرم‌ به نقره، به‌ انگیزه‌ای برای آغاز سفرهای وایکینگ‌ها به‌ سراسر شمال و دریای بالتیک تبدیل شد و به‌نوعی، یورش‌های رسواکننده‌ی آن‌ها را سرعت بخشید. بااین‌حال، تعدادی‌ از مورخان گمان می‌کنند که اولین هجوم وایکینگ‌ها به‌ خارج‌ از دنیای خودشان، مدت‌ها قبل‌ از یورش خشونت‌آمیز آن‌ها به بریتانیا پیش آمده و ربطی‌ به جست‌وجوی نقره نداشته است.

متیو دلوو، مورخ قرون وسطی در دانشگاه پرینستون، به‌نقل‌ از ساینس‌نیوز می‌گوید: «درک ما از تاریخچه‌ی آغاز عصر وایکینگ‌ها ناقص است؛ حتی گاهی بهترین گزارش‌های تاریخی ما نیز ۱۰۰ سال بعد از وقوع رخدادها نوشته شده‌اند.» این تفسیر شرح واقعه‌ی حمله‌ به لیندسفارن در تاریخچه‌ی وقایع دوران آنگلوساکسون را نیز شامل می‌شود. خوشبختانه اخیراً پژوهشگران حوزه‌ی قرون وسطی راه دیگری برای تخمین زمان دقیق وقایع تاریخی آن دوره یافته‌اند: «طوفان پرتوهای خورشیدی».

سورن سیندبکِ باستان‌شناس و همکارانش از دانشگاه آرهوس در دانمارک با بهره‌گیری از نیروی جرمی کلان از پرتوهای کیهانی شبیه‌ به شعله‌‌ی عظیمی‌ از خورشید که در سال ۷۷۵ میلادی فوران کرد و پرتوهای آن به‌ زمین رسید، زمان اولین سفرهای وایکینگ‌ها را بازسازی کردند. این پرتو خورشیدی به‌ تیم محققان کمک کرد تا تاریخ‌گذاری رادیوکربن را بهبود بخشند و بدین‌ترتیب، آثار باستانی حفاری‌شده در شهر ریبه‌ی دانمارک، محل پایگاهی تجاری‌ در قرون وسطی‌ را دقیق‌تر تعیین کنند.

گاه‌شماری وقایع تاریخی‌ در شهر ریبه در سفرهای اولیه‌ی وایکینگ‌ها، یعنی حدود ۵۰ سال قبل‌ از حمله‌ی وحشتناک‌ به لیندسفارن، آغازی با خشونت بسیار کمتر را نشان می‌دهد. سیندبک معتقد است‌ که راز موفقیت وایکینگ‌ها نه‌ با حمله‌های هولناک و خشونت‌بار، بلکه‌ با «تجارت ماهرانه» به‌ بهترین شکل توضیح داده می‌شود.

تاریخ‌گذاری رادیوکربن می‌تواند جنبه‌هایی‌ از دوران تاریک قرون وسطی‌ را آشکار کند که زمانی گمان می‌رفت در اعماق تاریک تاریخ گم شده است.

باستان‌شناسی عصر وایکینگ‌ها در کاوش ریبه

از دهه‌ی ۱۹۷۰، باستان‌شناسان در ریبه که‌ در دریای شمالی قرار دارد، در جست‌وجوی دست‌سازه‌ها و مصنوعاتی هستند که یکی‌ از عمیق‌ترین رازهای قرون وسطی‌ را فاش می‌کند: کشاورزان سخت‌کوش و کم‌درآمدی‌ که‌ در میان دریاهای خوفناک و جنگل‌های نفوذناپذیر گیر افتاده بودند، چگونه با گذشت چند دهه‌ به وایکینگ‌هایی تبدیل شدند که‌‌ حدود ۳۰۰ سال بر قاره‌‌‌ی اروپا تسلط داشتند؟ این دوره در تاریخ جهان‌ به‌ «عصر وایکینگ‌ها» معروف است.

در برهه‌ای از زمان، چند دریانورد از شبه‌جزیره‌ی اسکاندیناوی با انگیزه‌ی فراوان از تنگه‌ی گول‌زننده‌ی ۱۰۰ کیلومتری اسکاژراک عبور و به‌سمت ریبه سفر کردند. در‌ آن مکان، در میان انبوهی از خانه‌های یک‌طبقه و کاهگلی روی تپه‌ای از شن‌ که برفراز مرداب ساحلی قد علم کرده بود، وایکینگ‌ها سرنخ‌هایی از دلایلشان برای سفر باقی گذاشتند.

ریبه، باستانی‌ترین شهر دانمارک، درنهایت تمام راه‌های تجاری سراسر اروپای شمالی‌ را به یکدیگر متصل می‌کرد. آثار کاوش‌شده در این شهر نشان می‌دهد که چه‌ زمانی وایکینگ‌ها برای اولین‌بار وارد این شهر شدند و‌ در چه محلی گسترش یافتند و چگونه به‌ گسترش نفوذ خود در منطقه پرداختند.

چگونه شراره‌ای باستانی از خورشید عصر تاریک وایکینگ‌ها را روشن کرد؟

منبع

Leave A Reply

Your email address will not be published.