علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری از آن

0 18

علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری از آن

معیوب شدن موتور یخچال

موتور یکی از بخش‌های مهم و کلیدی موجود در ساختار یخچال فریزر به‌شمار می‌رود. کمپرسور یا موتور یخچال وظیفه انجام فرآیند سرمادهی و خنک‌سازی محفظه داخلی دستگاه را عهده‌دار می‌باشد. بدون وجود این قطعه عملاً یخچال کارکردی نخواهد داشت.

یکی از دلایل خراب شدن یخچال، معیوب شدن قطعه موتور است. روشن نشدن و یا خاموش شدن یک‌باره یخچال، حکایت از خرابی موتور دستگاه دارد. درصورت بروز این مشکلات می‌بایست نسبت به تعمیر یا تعویض موتور اقدام نمایید.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل خراب شدن یخچال، بروز مشکل در ترموستات است؛ قطعه‌ای که دمای محفظه داخلی یخچال را تنظیم و با ارسال فرمان به کمپرسور، روشن و خاموش شدن آن را مدیریت می‌کند. در صورت خرابی ترموستات، این چرخه دچار اختلال و در نتیجه، سبب عملکرد نادرست یخچال می‌شود.

کمبود یا تخلیه گاز مبرد

کمبود یا تخلیه‌ی گاز خنک‌کننده‌ی یخچال میتواند یکی از علت‌های خرابی دستگاه باشد. گاز خنک‌کننده با جریان پیدا کردن در سیم پیچ‌های تبخیرکننده، هوای خنک را به محفظه داخلی یخچال انتقال می‌دهد.

تخلیه یا کمبود گاز خنک‌کننده‌، سبب کار نکردن یا روشن نشدن یخچال می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است از خدمات سرویس‌کاران و تعمیرکاران حرفه‌ای استفاده کنید.

کثیف شدن کویل‌های کندانسور

کثیف بودن کویل‌های کندانسوری که در پشت یخچال وجود دارد ممکن است باعث شود گرما به درستی از بین نرود و این موضوع باعث خنک نکردن یخچال و عملکرد نامناسب آن شود. در بعضی مواقع این امر باعث از کار افتادن یخچال خواهد شد.

روشن نشدن خازن‌های یخچال

درصورتی که خازن‌های یخچال با مشکل روبه‌رو شده و روشن نشوند، چرخه تبرید یخچال شروع نمی‌شود و یخچال به‌خوبی کار نمی‌کند. در برخی مواقع با خراب شدن خازن‌ها یخچال حتی روشن نمی‌شود.

علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری از آن

منبع

Leave A Reply

Your email address will not be published.