از کجا بفهمیم یک مک بوک تعمیری است؟

0 22

از کجا بفهمیم یک مک بوک تعمیری است؟

اگر در حال خرید مک‌بوکی با عمر بیش از دو سال هستید، ممکن است دستگاه به دلیل سرویس (تمیزکاری فن و باقی بخش‌ها) یا تعویض باتری باز شده باشد؛ البته اگر این کار به‌شکل اصولی صورت گرفته باشد، عامل بازدارنده‌ای در خرید شما محسوب نمی‌شود.

روش دیگری برای فهمیدن تعمیری‌بودن مک‌بوک وجود دارد که البته به درد کاربران ایرانی نمی‌خورد؛ چراکه اپل در ایران نمایندگی رسمی ندارد. اگر از خارج از ایران در حال مطالعه‌ی مقاله هستید، می‌توانید شماره‌سریال مک‌بوک را در سایت اپل ریجستر کنید و اگر دستگاه مورد تایید اپل بود، با یکی از نمایندگی‌های رسمی تماس بگیرید و با دادن شماره‌سریال، از آن‌ها در مورد تعویضی‌بودن قطعات مک‌بوک سوال کنید.

توجه کنید که ارتقا و تعویض قطعات دستگاه‌های اپل، به‌ویژه مدل‌های ۲۰۱۶ به‌بعد، فرآیند ساده‌ای نیست. اول اینکه اپل با استفاده از قفل‌های نرم‌افزاری، در صورت تعویض غیررسمی قطعات، از ورود شما به مک‌بوک جلوگیری می‌کند و دوم اینکه قطعات کلیدی مانند رم لپ تاپ، کارت گرافیک یا پردازنده روی برد اصلی لحیم شده‌اند و عملا قابلیت تعویض ندارند؛ بنابراین همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، باز شدن دستگاه بیشتر به علت سرویس یا تعویض قطعات مصرفی مانند باتری است.

بررسی سلامت مک بوک از طریق تست‌های نرم‌افزاری

بررسی صحت کارکرد نرم‌افزاری مک‌بوک، مرحله‌ی دوم و پایانی، هنگام خرید مدل‌های کارکرده است؛ هنگامی که دستگاه را روشن می‌کنید، نباید صدای فن‌ها (در صورت داشتن) زیاد باشد، بالا آمدن سیستم‌عامل نباید بیش از حد طول بکشد. همچنین تصویری که روی نمایشگر لپ‌تاپ مشاهده می‌شود، باید عاری از هرگونه رنگ‌پریدگی و ایراد باشد.

در ادامه، تست‌های مختلفی را با ابزار رسمی اپل یا نرم‌افزارهای جانبی معرفی می‌کنیم؛ بنابراین هنگام خرید اگر وقت کافی برای انجام تست‌ها را ندارید، حتما از فروشنده یک روز وقت بگیرید تا با انجام تست‌های نرم‌افزاری، از سلامت دستگاه مطمئن شوید.

تست از طریق Apple Diagnostics

از کجا بفهمیم یک مک بوک تعمیری است؟

منبع

Leave A Reply

Your email address will not be published.