از هیتلر تا ترامپ؛ جنجال بر سر تغییر اسامی بحث‌برانگیز جانوران

0 17

از هیتلر تا ترامپ؛ جنجال بر سر تغییر اسامی بحث‌برانگیز جانوران

به‌گفته‌ی ساندرا کنپ، گیاه‌شناس از موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن، جامعه‌ی گیاه‌شناسی به‌شدت در تلاش است تا در زمینه‌ی تغییر نام گیاهان به بلوغ برسد. کنپ که ریاست بخش نام‌گذاری کنگره‌ی بین‌المللی گیاه‌شناسی ۲۰۲۴ مادرید را برعهده خواهد داشت، می‌گوید در جلسه‌ی ماه ژوئیه‌، گیاه‌شناسان به پیشنهادی رأی خواهند داد که براساس آن اسامی فرهنگی توهین‌آمیز موجود تغییر خواهند کرد و وظیفه‌ی نظارت بر انجام این کار نیز به کمیته‌ای مخصوص واگذار خواهد شد.

پیش‌ازاین برخی از انجمن‌های علمی، نسبت به تغییر برخی از نام‌های توهین‌آمیز حیوانات اقداماتی را انجام داده‌اند؛ به‌عنوان مثال انجمن حشره‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۲۲، نام شاپرک کولی را به پروانه‌ی اسفنجی تغییر داد.

درکنار تلاش‌های محققان برای تغییر نام‌های موجود، ICZN همچنان اعلام می‌کند که نام‌های علمی چالش‌های بسیار بزرگ‌تری به‌شمار می‌روند. براساس تخمین‌های کمسیون بین‌المللی نام‌گذاری جانوران، حدود ۲۰ درصد از بیش‌از ۱٫۵ میلیون نام حیوانات، از روی شخصیت‌های شناخته‌شده گرفته شده و حدود ۱۰ درصد از آن‌ها شامل نام‌های محلی می‌شوند که به مکان خاصی اشاره دارند. این آمارها نشان می‌دهند که دلایل اخلاقی می‌توانند چندصد هزار نام علمی را به چالش بکشند. به‌عقیده‌ی سریاکو، قضاوت درمورد چالش‌ها و تصمیم‌گیری درمورد نام‌های جدید کار تقریبا ناممکنی است.

کریستوفر بائه، دیرین‌مردم‌شناس از دانشگاه هاوایی و همکارانش پیشنهاد می‌کنند که کمیته‌ی اخلاقی ویژه‌ای برای تغییر نام جانداران ایجاد شود و با این‌ اقدام حجم کار گسترش یابد؛ اما به‌گفته‌ی سریاکو، این‌کار فراتر از محدوده‌ی وظایف و اختیارات کمسیون است. او می‌گوید: «هیچ‌‌یک از ما به‌دلیل تخصصمان در اخلاق، به‌عنوان اعضای کمسیون انتخاب نشده‌ایم. ما متخصص نام‌گذاری و طبقه‌بندی هستیم.»

منتقدان بر این عقیده هستند که بیشتر اعضای کمسیون بین‌المللی نام‌گذاری جانوران سفیدپوست هستند و در جهان شمال سکونت دارند. آن‌ها می‌گویند ICZN باید دیدگاه‌های افراد خارج از این کمسیون را نیز پذیرا باشد و برای اعضای گروه‌های ستم‌دیده‌ی تاریخی اولویت قائل شود. به‌گفته‌ی منتقدان، هیچ‌یک از اعضای ICZN از قاره‌ی آفریقا نیستند؛ جایی که بیش از ۱۵۰۰ گونه از مهره‌داران اسامی مشابه شخصیت‌های تاریخی دارند که بسیاری از آن‌ها تاریخ امپریالیسم این قاره را منعکس می‌کنند.

آنجلی گوسوامی، دیرینه‌شناس از NHM با دیدگاه منتقدان موافق است و عقیده دارد که حفظ نام‌های توهین‌آمیز، بی‌حرمتی به جوامعی است که درطول تاریخ به حاشیه رانده شده‌اند. به‌گفته‌ی او راه‌هایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان به پیشرفت‌هایی در تغییر بدترین نام‌های موجود دست یافت.

فیگوایردو و گیدئون اسمیت از دانشگاه نلسون ماندلا می‌گویند نام‌های توهین‌آمیز حدود ۳۰۰ گونه‌ی گیاهی در آفریقا را می‌توان با حذف حرف «C» در ریشه‌های -caf[e]r و -caff[e]r تغییر داد. این تغییر یک حرفی سبب می‌شود تا اسامی گونه‌های گیاهی مختلف از نام‌هایی که اشاره‌ به تبعیض نژادی در دوران آپارتاید برای سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی دارد به نام‌هایی تبدیل شوند که به اصالت آفریقایی این گونه‌ها دلالت دارند. به‌گفته‌ی محققان، چنین تغییری اختلال بسیار کمی در نام‌گذاری ایجاد می‌کند و ICZN باید پذیرای آن باشد.

براساس اظهارات سریاکو، کمسیون بین‌المللی نام‌گذاری جانوران، گذشته‌ی پردردسر برخی از نام‌ها را تأیید می‌کند و نگرانی‌های کنونی محققان را مدنظر قرار خواهد داد. به‌گفته‌ی وی، با توجه به این موضوع که نام سوسک هیتلری بقای این حشره را تهدید می‌کند، ICZN احتمالاً نام جدیدی برای آن انتخاب خواهد کرد.

از هیتلر تا ترامپ؛ جنجال بر سر تغییر اسامی بحث‌برانگیز جانوران

منبع

Leave A Reply

Your email address will not be published.